KehanetinGolgeleri

William Blake (1757-1827) Londra’da doğdu. Şiire ve resme küçük yaşlarda başladı. Hayatını gravürler yaparak kazandı. Kendine özgü bir teknik geliştirerek şiirlerini bakır levhalara çizdi, resimledi. Kitap olarak yayımladığı Şiir Karalamaları ve Fransız Devrimi dışındaki bütün çalışmalarını sağlığında gravür olarak bastı.

Deha ile delilik arasındaki sınırda yaşayan Blake, şiirde ve resimde karmaşık bir sembolizmle kişisel bir mitoloji kurarak Romantizm akımının öncülerinden biri oldu. Kilise ve devletin baskıcı anlayışına karşı çıkarak toplumsal adaleti savundu; kaynağını Tevrat’tan alan derin bir hümanizmayı dile getirdi. Çoğunluğun beğenisine aldırmadan kendi yolunda yürüdü.

Kehanetin Gölgeleri, etkisi günümüze dek uzanan ve süren Blake’in Masumiyet Şarkıları, Deneyim Şarkıları, Triel, Thel’in Kitabı, Los’un Şarkısı, Ahania, Los’un Kitabı, Cennet ve Cehennem’in Evliliği, Avrupa: Bir Kehanet, Cennetin Kapıları adlı yapıtlarının tamamını ve Şiir Karalamaları ile Defterler’den bir seçmeyi içeriyor. Tozan Alkan’ın titiz çevirisiyle sunduğumuz bu kitap, Türkçedeki en kapsamlı Blake şiirleri seçkisi.

Reklamlar