atlarin uykusu on kapak

 

Yayınevimizce yayımlanan Şiir Sanatı (Yaşar Nabi Nayır ile birlikte, 2004), Öykü Yazma Teknikleri (deneme, 2004), Kanıt (şiir, 2006 “2007 Behçet Aysan Şiir Ödülü”), İletişim ve Edebiyat (deneme, 2008) isimli kitaplarının ardından Salih Bolat yeni şiir kitabı Atların Uykusu’yla okuruyla buluşuyor.

Bolat Atların Uykusu’nu şöyle anlatıyor: “Dilin içinde saklı duran şiiri bulabilmek için, evet, hâlâ taşları dinliyorum, bulutları anlamaya çalışıyorum, gök işaretlerini ve yıldız motiflerini çözüyorum; ateşin kaygısını, gecenin dilini, gölgenin tarihini bilmek istiyorum. Mültecilerin öykülerini, sınır boylarından gelenlerin anlattıklarını aklımda tutuyorum. Benden önce yaşayıp gitmiş şairlerin hayatlarını yaşayabileceğim bir çare arıyorum.”

….

Salih Bolat 1956’da Adana’da doğdu. Gazi Üniversitesi Sosyal Politika Bölümü’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.  Beykent Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde Senaryo, Sinema ve Edebiyat, Dramatik Yazarlık, İletişim Yazarlığı dersleri veriyor.

Edebiyat yaşamına Yeni Adana gazetesinin kültür-sanat sayfasında öyküler yazarak başladı (1974). Arkadaşlarıyla birlikte Koza adlı dergiyi çıkardı (1975) ve ilk şiirini bu dergide yayımladı. Yapıt (1977-80), Petek (1982-83), Yarın (1984-86), Promete (1995-96) dergilerinde görev aldı. Şiir ve yazıları 1980’den itibaren Yeni Olgu, Oluşum, Edebiyat 81, Türkiye Yazıları, Süreç, Yeni Düşün, Varlık, Gösteri, Adam Sanat, Düşler, Şiir-lik, Edebiyat ve Eleştiri, Defter, E, Kaçak Yayın, Yasakmeyve gibi dergilerde yayımlandı.

 

Reklamlar