mailing

2014 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri: Dergimizin yayına başladığı 1933’ten günümüze özenle sürdürdüğü ‘edebiyatımıza yeni değerler kazandırma’ çabası, 81. yılımızda da edebiyatseverleri yeni imzalarla buluşturuyor. Gülseli İnal, Sinâ Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Enver Ercan’dan oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu, ödülü oybirliğiyle Miray Çakıroğlu’nun “Taşların Sesi Kesildi” adlı dosyasına verirken; Özkan Dursun, Onurcan Çakır, Müslüm Çizmeci ve Mehmet Karaca’nın dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu. Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç’tan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü Nurullah Kuzu’nun “Kırkyama” adlı dosyasına verirken; Melike Belkıs Aydın, Uğur Yetkin ve Demet Çaltepe’nin dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu. Ödül alan ve dikkate değer bulunan arkadaşlarımızın söyleşi ve ürünlerine yer veriyoruz.

Dosya: Bir Cumhuriyet Aydını: Sabahattin Eyüboğlu –

Mehmet Atay, Bâki Asiltürk, Emel Koşar, Rahmi Eyüboğlu

Yazılar: Sabri Esat’tan Yaşar Nabi’ye Dost Mektuplar (Mehmet Rifat) – Boğaziçi:  Bir Rüya Müzesi (Haydar Ergülen) – Erdoğan Alkan’ın Ardından (Şeref Bilsel) – Doğumunun 100. Yılında Orhan Kemal (Ali Yıldız) – Yazıda Görünen, Görünmeyen (Feridun Andaç) – Okurken 13 (Sabit Kemal Bayıldıran) – Bazı Çeviri, Terim ve Dil Sorunları (Nizamettin Uğur) – Resim Mekândır, Edebiyat Zaman (Çiğdem Ülker) – Karikatür, Edebiyat Bağlamında Algısal Süreç ve İmgesel Çağrışımlar (Hasan Efe) – Elbistan ya da Pepuk Kuşu Söylencesi (Murat Tuncel)

Şiir: Oya Uysal, İbrahim Oluklu, Yavuz Özdem, Kadir Aydemir, Okan Alay, Alphan Akgül, Arif Erguvan, Harun Atak, Alper Beşe, Fuat Çiftçi

Varlık Kitaplığı:  Sürgündeki Rüzgâr / Şeref Bilsel (Kadir Taşdelen) – General Uçtu / Mehmet Zaman Saçlıoğlu (Hasan Akarsu) Tercüman / Süreyyya Evren (Can Semercioğlu) – Selçuk Altun ile Söyleşi (Gülce Başer) – Hayatın  Anlamı ve Psikoterapi / Viktor E. Frankl (Nuriye Bilici) – Jale Sancak ile Söyleşi (Nursel Duruel) – Avare Çalı ve uzaKTan / A. Adnan Azar (Hüseyin Alemdar) – Murat Gülsoy ile Söyleşi (Beyza Becerikli) – Halil İbrahim Polat ile Söyleşi (Servet Gündoğdu) – Ah Biz Şairler / Cihan Oğuz (Nisa Leyla) – Oyun / Filiz Elasu (Duygu Altın) – Hasan Cüneyt Bozkurt ile Söyleşi (Tankut Baler) – Şiir Günlüğü (Gültekin Emre) – Şimdi Haberler (Gülce Başer)

Varlık bu ay da Bakış Açısı, Günler Geçer, Kararmış Çömlek Yazıları, Okurken, Şiir Günlüğü köşeleri, Semih Poroy’un çizimleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

Reklamlar