Editörden

İlkokul mezunu zeki çocukların yetiştirildikten sonra yeniden köylerine dönüp öğretmen olarak çalışmaları, köyleri aydınlatmaları düşüncesiyle 75 yıl önce kurulan ve 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri toplumsal ve siyasal açılardan bugün de tartışılmaya devam ediyor. Biz de Varlık dergisi olarak tartışmaya katılmak istedik.

İbrahim Yıldırım, Hal ve Zaman Mektupları – Vatan Dersleri adıyla romanını da yazdığı enstitülerin dünden bugüne serüvenini yorumladı. Yakın Doğu Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi ve şair Erol Çankaya “köy edebiyatının siyasal-toplumsal kökenlerini” araştırdı. Âba Müslim Çelik ise eğitimci-yazar Mehmet Saydur ile enstitüler üzerine kapsamlı bir söyleşi yaptı.

1980 kuşağının önde gelen şairlerinden Tuğrul Tanyol’un iki kitabı birden yayımlandı: Gelecek Günlerin Şarabı (şiir) ve İyi Şiir Koalisyonu (deneme). Kendisine ayrılan sayfalarda Mustafa Fırat, Emel Koşar ve Şerif Fatih şairi farklı açılardan yeniden değerlendirdi.

Mehmet Rifat, dergimizin kurucusu Yaşar Nabi Nayır’ın 1947-1957 yılları arasında kaleme aldığı yazılardan oluşan Yıllar Boyunca kitabında sözünü ettiği ülkemiz ve dünya edebiyatına ilişkin sorunların bugün de devam ettiğine dikkat çekiyor.

Tesadüf işte!.. Haydar Ergülen de Varlık dergisini anlatıyor yazısında…

Fethi Naci’nin doğum gününü Halûk Sunat’ın yazısıyla kutluyor, bu büyük ustayı saygıyla anıyoruz.

Medya Notları’nın bu ayki konusu ise şu bizim “Fuat Avni”… AKP’de ne oluyorsa, Tayyip Erdoğan ne diyorsa, neye karar veriliyorsa anında medyayla paylaşan zat. Nilgün Tutal, Aydın Çam ve Korkmaz Alemdar şu sorunun yanıtını arıyor: “Köstebek mi, İhbarcı mı?”

Hüseyin Yurttaş, iki ayda bir açtığı “Not Defteri”nde kültüre ve edebiyata dair çoğu zaman dikkatimizden kaçan ayrıntılarla buluşturuyor bizi.

Tozan Alkan bu kez Oktay Rifat’ın çevirmenliğini yatırıyor masaya.

Küçük İskender’in “Rimbaud Akademisi”nin kapıları bu sayıda da açık!

Ve Hatice Meryem bu sayıdan itibaren yine genç öykücülerle baş başa olacak. Kendisine hoş geldin diyoruz.

Bu ayın şairleri Cahit Tanyol, Metin Fındıkçı, Kadir Aydemir, Ertekin Özcan, Elif Ağaçayak, Ozan Baygın, Burak Coşkun; öykücüleri ise Nazlı Karabıyıkoğlu, Yusuf Çopur, Sena Keskin.

Kitap Eki’miz ise sürpriz olsun!..

Enver Ercan

Reklamlar