Editör’den

Bu sayıda dosyamızın adı: “Şiirin Anonimleşmesi: Yayılma mı Yağma mı?” Ve soru devam ediyor: “Şiirin biricikliği ve şairin dokunulmazlığı üzerine eski metinlerden ve hatıralardan yola çıkarak çok şey söyleyebiliriz. Peki ‘Bugün başka bir şey yaşıyoruz’ diyerek kimi zaman geçiştirdiğimiz, kimi zaman kibirlendiğimiz ama en çok da ‘eğlendiğimiz’ şey ne? Bizi Rimbaud’nun ‘başkası’na taşıyan ‘Ben bir başkasıdır’ değil artık. Hepimiz hepimiziz!” Dosyayı okuyunca bakalım siz ne diyeceksiniz?..

Mehmet Rifat, Güven Turan’ın Yaz Üçgeni adlı romanından yola çıkarak “roman söylemindeki bütün göndermelerin örgüsünü kavrayabilecek bir Gücül Örnek Okur”u niteliyor.

İbrahim Oluklu, Attilâ İlhan’ın Tartışmacı, Düşünür, Araştırmacı, edebiyatçı yönlerini açımlıyor.

Cemal Süreya Sempozyumu’daki bildirisini Varlık okurlarıyla paylaşıyor Haydar Ergülen: “Şairin Bir Denemeci Olarak Portresi.”

Mahmut Şenol, birçok yazar ve şairden de el alarak, ölüm kavramı dolayımında yaşamı anlaşılır kılmaya çalışıyor.

Cemil Okyay farklı bir açıdan yorumluyor Salih Bolat’ın Atların Uykusu’nu.

Medya Notları’nın konusu ise “2015 Türkiye Genel Seçimleri: Kitlelerin Hayali Coşkusu”… Nilgün Tutal, Korkmaz Alemdar ve Aydın Çam’dan atak bir dosya yine…Tülay Ferah ve Mustafa Öneş Tekne Kazıntısı bağlamında şiir anlayışlarını konuşuyorlar.

Hikmet Temel Akarsu editörlük müessesesini sorguluyor yazısında.

Hande Öğüt bundan sonra eleştirel feminist yazılarıyla bizlerle olacak. Yeniden hoşgeldin diyoruz Hande’ye.

Feridun Andaç yeni bir seri yazıya başladı: “Başlangıçlar… Karşılaşmalar… Kırılmalar…”

Tozan Alkan bu kez Özge Cengiz’le birlikte Meksikalı çevirmen Selma Ancira ile yaptığı bir söyleşiye yer verdi “Çevirdim Dilim Yandı”da.

küçük İskender ve Hatice Meryem yine “baş başa” genç şair ve öykücülerle.

Bu sayının şairleri Arife Kalender, Hüseyin Alemdar, Hüseyin Köse, Asuman Susam, Alphan Akgül, Arif Erguvan, Alper Beşe, Şeyda Üzer, İbrahim Serhat, Hüseyin Kalyan; öykücüleri ise M. Özgür Mutlu, Şengül Can, Leylâ Çapan, Önder Şit.

Ve “Varlık Kitaplığı”…

 Enver Ercan

Reklamlar