2 Temmuz 1993 Sivas Yangını’nın üzerinden 22 yıl geçti. Ama gittikçe büyüyen bir yangın olarak sürüyor yüreğimizde. Betül Dünder, Ali Balkız, Mahmut Temizyürek, Eren Aysan ve Mahir Karayazı’ya Sivas – Madımak’ta yitirdiğimiz dostlarımız, arkadaşlarımız adına da teşekkür ediyoruz.

Bu yıl, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin 25. Yılı…  İkinci dosyamızı da bu yıl ödül alanları tanıtmaya,  onların ürünlerine ayırdık. 25 yıl bir ödülü yaşatmak ve edebiyata yeni isimler kazandırmak Varlık dergisine yakışıyor elbette. Ödüle değer görülen arkadaşlarımızı kutlarken,  25. yılda bu ödülü kazanmış ürünlerden bir antoloji hazırlığı yaptığımızın müjdesini de verelim bu vesileyle.

Mehmet Rifat, “Karun gibi zengin kara cahillerimiz var” diyen “Âsaf DÎvânı”nın şairi Mahmud Celâleddin Paşa’yı anlatıyor, ondan örnekler sunuyor.

Hande Öğüt, Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan romanına feminist açıdan eleştirel bakışını bu sayıda da sürdürüyor. Atilla Birkiye ise İçimizdeki Şeytan ‘içimizdeki aşk’ diyor aynı roman için.

Nilgün Tutal,  Korkmaz Alemdar ve Aydın Çam bu kez “Seçimlerin Ardından” gelinen durumu masaya yatırdılar Medya Notları’nda.

Şebnem Şenyener,  “Zaman çoktan öldü, robotları kurtarın” diyor; Haydar Ergülen ise bir şairi, Salih Ecer’i konuk ediyor  sayfalarına.

Feridun Andaç “Başlangıçlar…Karşılaşmalar…Kırılmalar…”da ‘Mutsuzluğumuzun Kışı’na tarih düşürüyor.

Hüseyin Yurttaş, Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nden yola çıkarak şiir yarışmalarına, bu yarışmalara katılan şairlere değinmek için açıyor “Not Defter”ini.

Varlık Kitaplığı’nın konukları Yavuz Özdem, Tom Robbins, Bâki Ayhan T., Karin Karakaşlı, Roger-Pol Droit, Ahmet Zeki Muslu, Nermin Yıldırım, Bejan Matur, Gültekin Emre, Reyhan Koçyiğit ve Gülce Başer.

Ağustos sayısında buluşmak üzere…

Enver Ercan

Reklamlar