Toplumsal çeşitliliği nedeniyle bir mozaiğe benzetilen Türkiye, 6-7 Eylül Olayları üzerine “mozaik çatladı” diye nitelendirilmişti. Aradan 60 yıl geçti. Evet, her şey gazetelerdeki “Atatürk’ün Selanik’teki evi bombalandı” yalan haberiyle başlamıştı ama öncesini de biraz bilmek lazım. Grivas’ın EOKA örgütü Kıbrıs’ta yaşayan İngilizlere ve Türklere karşı terör eylemlerini artırmıştı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ı bu konu hakkında fikir alışverişi yapmak üzere üçlü bir konferansa davet etmişti. Konferansın başlangıç tarihi 29 Ağustos 1955. Konferans devam ederken bombalama haberiyle gayri Müslimler hedef haline getirildi. 2 gün boyunca büyük bir talan yaşandı.

Resmî kaynaklara göre 4 bin 214 ev, 1.004 işyeri, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul ile aralarında fabrika, otel vb. 5 bin 317 yer tahrip edildi. 73 Rum Ortodoks kilisesi ateşe verildi. 11 kişi hayatını kaybetti. Olayların ardından binlerce Rum Türkiye’yi terk etti.

Varlık dergisi olarak, 6-7 Eylül Olayları’nın 60. yıldönümünde hâlâ tartışılan bu konuyu masaya yatıralım istedik. Tabii Celal Bayar’ın İstiklal caddesindeki manzarayı görünce İçişleri Bakanı Namık Gedik’e alçak sesle “Galiba dozu kaçırdık” dediğini ve bir gün önce Adnan Menderes’in Kıbrıs Türktür Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Bil ile görüştü- ğünü aklımızın bir köşesinde tutarak… Bir de, vinyetimizde Ara Güler’in bir fotoğrafından yararlandık, kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.

Eylül sayımızda Medya Notları’nda ise artık hepimizin hayatına girmiş olan güncel bir konu irdeleniyor: “Selfie: Yüce mi, Sefil mi?”

Edebiyat Gündemi’nin bu ayki portresi Yücel Kayıran. Gülce Başer şairle söyleşirken, Yaşar Güneş, Kayıran’ın şiiri dolayımında “Öznenin Oluş Haline Sondaj” yapıyor. Erkut Tokman, Adonis’le tanışma olanağı doğunca kalkıp heyecanla Paris’e gitti, söyleşi yapıp geldi. Dergimize katkısından dolayı ona da teşekkür ediyoruz elbette. Dergi yine şairleriyle, yazarlarıyla, çizeriyle dopdolu. Tek tek anlatmaya kalksam sayfalar yetmez!.. İyisi mi siz sayfaları çevirmeye başlayın artık…

Enver Ercan

Reklamlar