web

Güven Turan denilince aklıma ilk gelen cümle “edebiyat ortamıyla pek ülfeti olmayan, kenarda durmayı seven, üretken bir şair” oluyor.

Şairliğinin yanı sıra öykücü, romancı, denemeci, editör ve çevirmen kimliğiyle edebiyatımıza yıllardır büyük katkılarda bulunan değerli bir isim Güven Turan.

Varlık dergisi olarak gecikmiş vefa borcumuzu bir dosya bağlamında ödemeye çalıştık bu sayıda.

Mehmet Rifat’ın “Bakış Açısı” köşesinin başlığı “Roland’cılık ya da Barbarlık” adını taşıyor. Merak edilmeyecek gibi değil.

Her yıl Kasım ayında Nobel Edebiyat Ödülü ile ilgili bir yazı yayımlarız. Bu yıl Svetlana Alesiyeviç ile ilgili Gülce Başer yazdı.

Ahmet Önel “Sirenlerin Yalancısı” olarak yine aramıza döndü. Sabit Kemal Bayıldıran da… İkisine de hoşgeldin diyoruz.

Dergiyi baskıya hazırlarken Türkiye tarihinin en büyük terör saldırılarından biri gerçekleşti Ankara’d a. 100’ün üzerinde arkadaşımız hayatını kaybetti. Kınamak değil de, faillerin bir an önce yakalanıp cezalandırılmalarını istiyoruz.
Osman Deniztekin’i geçen yıl Kasım ayında kaybettik. Çalışkan ve pırıl pırıl bir beyne sahipti. Varlık Yayınları’nın yükünü önemli ölçüde o hafifletiyordu. Eksikliğini hissediyor, özlüyoruz.
Sennur Sezer’in ölüm haberi hepimizi üzdü. Rahatsızdı, biliyorduk, yine de toz kondurmak istemiyorduk “Şiirimizin Ablası”na. Onu iki yazıyla ve Adnan Özyalçıner’in evlenmeden önce gönderdiği fotoğraf ve arkasındaki şiirle saygıyla selamlıyoruz.

Enver Ercan

Reklamlar