web

Bu ay edebiyatta deliliğin sınırlarını merak ettik. Dosyamızın adı: “Edebiyatın ‘Deli’ Dünyası”. Aslı Erkan, Pınar Padar, Didem Aksüt, Ferat Emen yazılarıyla; Serdar Koçak, küçük İskender, Gaye Boralıoğlu, Hakan Bıçakçı, B. Nihan Eren, Birgül Oğuz, Mustafa Atapay soruşturma yanıt­larıyla bu zorlu, bir o kadar da gizemli konuya farklı açılardan yaklaşarak açıklık getirmeye çalıştılar.

“Bir Cumhuriyet Kadını ve Felsefecisi” Bedia Akarsu yaşama veda etti. Bu değerli aydınımızı Yusuf Çotuksöken ve Betül Çotuksöken’in değer­lendirme yazılarıyla saygıyla selamlıyoruz.

Hasan Bülent Kahraman, edebiyat ve sanatın neredeyse bütün dalla­rıyla ilgilenen, kaleme aldığı yazı ve kitaplarıyla hep dikkat çeken bir im­za. Genişletilmiş yeni baskısı yapılan Türk Şiiri, Modernizm, Şiir kitabı da saptama ve yorumlarıyla öne çıkan ve tartışılan bir çalışma oldu hep. Gül­ce Başer’in kapsamlı söyleşisi ve Talha Avlutyaru’nun yazısı bu kitapla il­gili…

Nisan sayımızda ayrıca Ahmet Önel “Sirenlerin Yalancısı”, Korkmaz Alemdar “Medya: Sahibini Söyle Kim Olduğunu Söyleyeyim”, İbrahim Oluklu “Ahmed Arif Şiirinin Yeri”, Psikanalitik Edebiyat Okumaları Atölyesi “Kör Baykuş’un Zamansızlığı”, Feridun Andaç “Taşran Kadar Ko­nuş!”, Haydar Ergülen “Üç ‘Merhamet Burcu’”, Nilgün Tutal Cheviron “Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar II”, Miray Çakıroğlu “Nafile Okur” başlıklı yazılarıyla konuklarımız arasında. Se­zer Duru sürpriz yapıp bir öyküyle katıldı bize, M. Özgür Mutlu da. Bu yıl İzmir TÜYAP Kitap Fuarı Onur Yazarı, Hüseyin Yurttaş oldu. Onunla da bir söyleşi gerçekleştirdik.

küçük İskender genç şairleri, Hatice Meryem genç öykücüleriyle her zaman olduğu gibi yine bizimle.

Şairlerimiz mi? Sayfalarımızı çevirmeye başlayın o zaman…

Mayıs sayımızda buluşmak üzere!..

Enver Ercan

Reklamlar