varlik 05 2016

1935 yılında, daha 19 yaşında bir lise öğrencisiyken ilk şiiri Varlık dergisin­de yayımlanan Behçet Necatigil, şiirimizde bugün “büyük usta” olarak anı­lan bir şairimiz.

Zamanın yıpratıcılığından uzakta bugün de genç kuşakları etkileyen, on­lara esin veren şairimizin 100. doğumgünü bu yıl çeşitli etkinliklerle kutlanı­yor.

Varlık dergisi olarak Necatigil dosyası için hazırlık yaparken, gazetecilik tarihinde sanıyorum ilk kez ilginç bir durum yaşandı. Zaman gazetesi kapa­nınca okurlarına armağan olarak dağıttığı kitap eki de yayınına son vermiş ol­du. Oysa kitap eki yayına hazırlanmıştı ve ana dosyası Necatigil’e ayrılmıştı. Böyle bir duyum alınca, yine ilk şiiri Varlık dergisinde yayımlanan, 1999 yılın­da Yaşar Nabi Nayır Gençlik Şiir Ödülü’ne değer görülen ve yıllardır bu kitap ekinin editörlüğünü yapan Can Bahadır Yüce’yi arayıp Necatigil ile ilgili ya­zılara Varlık dergisinde yer verebileceğimizi söyledim. Ciddi bir emek ürünü vardı çünkü ortada. Can bu önerimi memnuniyetle karşıladı. Ayşe Sarısayın da destek verince yazarlarından yazıları istedim. Sağolsunlar, hepsi de gön­derdi. Bu bölümümüzü başka yazılarla da zenginleştirdik elbette. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Dosyamız Necatigil’e bir saygı duruşu…

Bu yıl aynı zamanda edebiyatımızın “üzgün prensesi” Tezer Özlü’nün 30. ölüm yıldönümü. Kabil Demirkıran’ın dediği gibi, “yaşamının ilk yıllarını kasabalarda geçirmiş, ancak kent ortamında olgunlaşmış ve o ortamın baskıcı kültürüyle hesaplaşan” yazarımız için Atanur Memiş de “Cemal Süreya’dan Tezer Özlü’ye yolculuk” yapıyor yazısında.

Yusuf Çotuksöken ise geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz değerli dilci ve Yahya Kemal uzmanı Sermet Sami Uysal’ı saygıyla selamlıyor.

Başka yazı ve şiirler de var tabii bu sayıda. Derginin sayfalarını çevirmenin tam zamanı!

Reklamlar