Genç yaşta yitirdiğimiz Sevgi Soysal’ı 40. ölüm yıldönümünde yeniden “okuyalım” istedik. Edebiyat dünyasına bireyi ruhsal boyutuyla kurgulayan öyküleriyle giren Sevgi Soysal, daha sonra kadın-erkek ilişkilerini, kadın so­rununu odağına aldığı ürünleriyle adını duyurdu ama asıl ününü 1960 sonra­sında yaşanan sosyal ve siyasal olayları, hapishane koşullarını, dikta rejiminin keyfi uygulamalarını ve halkın farklı tavırlarını işlediği yapıtlarıyla kazandı. Son romanı Hoş Geldin Ölüm’ü bitiremeden 40 yaşında aramızdan ayrıldı. Dosyamızın yazarları Tamer Kütükçü, Esra Dicle, Kabil Demirkıran ve Ay­dın Baran Gürpınar ile birlikte Sevgi Soysal’ı saygıyla selamlıyoruz.

Malûm, Temmuz, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin açıklandığı ay. Sayfalarımızda Şiir Ödülü’ne değer bulunan Mehmet Özkan Şüküran ile Öykü Ödülü’nü alan Gamze Arslan’ın çalışmalarına ve kendileriyle yapılmış söyleşilere yer verdik. Elbette “dikkate değer” seçilen arkadaşlara da. Yepyeni isimlerle tanışmak için iyi bir fırsat…

Ahmet Telli 70 yaşında! Şiirimizin bu değerli ustasının 70. yaşını Haydar Ergülen’in yazısıyla kutluyoruz!

“Medya Notları” sayfaları bu sayımızda “düğün”e ayrıldı. Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın kızının düğününe…

Erdoğan Alkan’ın ülke ülke gezip yazarların evlerini anlattığı yazılar, o yazar hakkında ufkumuzu genişletiyordu… Ozan Öztepe’nin “Charles Dic­kens’ın Evi” yazısı da öyle.

Feridun Andaç bu kez “Doğuya Yolculuk”a çıkıyor. Yazısına 1 rakamı koy­duğuna göre uzun süreceğe benzer yolculuğu.

Varlık’ta başka yazılar ve şiirler de var elbette. Miray Çakıroğlu, Haluk Sû­nat, Mehmet Mansur, Hüseyin Yurttaş, Tozan Alkan ve Gültekin Emre.

Hadi şairler sürpriz olsun.

 

Reklamlar