kapak_varlik_mart_2017

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bu ayki dosyamızı “Bi­yolojik ve Cinsel Kimlikler Arasında Kadın Olarak Yazmak” konusuna ayır­dık. Gülce Başer ve Melike Belkıs Aydın’ın hazırladığı soruşturmamız Betül Dünder, Birgül Oğuz, Deniz Durukan, Emel İrtem, Nazlı Karabıyıkoğlu, Pelin Buzluk, Sibel Öz, Şebnem İşigüzel, Yeşim Ağaoğlu, Zeynep Uzun­bay’ın yanıtlarından oluşuyor. Bu konuyu daha açık seçik hale getiren dosya, eleştiriler de içeriyor.

Dosyamız bağlamında iki yazıya da yer verdik: “Kadın Haklarının 19. Yüzyıldan Günümüze Susturulamayan Sesi: Margaret Fuller”i E. Lâle De­mirtürk yazdı. Murat Batmankaya ise ilk Türkçe 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bay­ramı’nın şiirini yazan Yaşar Nezihe Bükülmez’i kaleme aldı.

“Edebiyat Gündemi”nde Ahmet Oktay var. Metin Cengiz ve Halim Şa­fak, geçen yıl Mart ayında yitirdiğimiz bu değerli şairimizi yazdılar. Geçen­lerde yitirdiğimiz Mustafa Öneş’i de Hasan Akarsu şiiriyle selamlıyor.

“Medya Notları”nda ise Nilgün Tutal ve Korkmaz Alemdar “Yalanın Ege­menliği”ni masaya yatırıyor bu kez.

Çok değerli başka yazılar da var dergide: “Zanaat, Sanat, ‘Modern Meri­tokrasi’ ve Hoşbeş”, Halûk Sunat; “İçimideki Faşizm”, Taner Ay; “Onat Kut­lar: Düşler Gerçek, Hayaller Perantep”, Ali Özgür Özkarcı; “Burakça: Cihat Burak’ın İmgeleminin Kaynakları”, Ozan Öztepe; “Gerlach’ın ‘Aşırı Şiddet Yanlısı Toplumlar’ Kavramı: Şiddetin Toplumsallığı ve ‘Katılımcı’ Karakte­ri”, Ümit Kurt; “Trump, Direniş ve Edebiyat”, Miray Çakıroğlu.

küçük İskender, Nalan Barbarosoğlu, Gültekin Emre tabii ki yine bizimle.

Şiir ve öyküleri, kitap inceleme yazılarını, söyleşileri saymıyorum bile.

Nisan sayımızda buluşalım…

Reklamlar