Hakkında

Kültür yaşamımızın en önemli öğelerinden biri olan VARLIK, 1933 yılının Temmuz ayında, Yasar Nabi Nayır’ın çıkardığı “Varlık edebiyat ve sanat dergisi”yle yayın yaşamına başladı. İlk sayısından bugüne dek, Türk edebiyatının hemen hemen tüm değerlerine sayfalarında yer verdi. Birçok ünlü yazar ve şairin ilk yapıtları Varlık dergisinde yayımlandı.

1946 yılında Varlık Yayınları’nı kuran Yasar Nabi Nayır, derginin yanı sıra kitap yayıncılığını da sürdürdü. 1981 yılında vefatına kadar, 35 yıllık süre içinde binin üzerinde telif ve çeviri eseri, son derece özenli bir yayıncılık anlayışıyla okur kitlesine kazandırdı. 1 liralık Cep Kitapları ile Türkiye’nin dört bir köşesine ulaşan yayınlar, okumayı sevdirme misyonunu yerine getirip Cumhuriyet kuşaklarının kültürel gelişimini besledi.

Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Sait Faik Abasıyanık, Nurullah Atac, Ziya Osman Saba, Oktay Akbal, Mahmut Makal, Necati Cumalı, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behcet Necatigil, Cahit Kulebi, Orhan Kemal, Haldun Taner, Tahsin Yücel gibi yazar ve şairlerin kitaplarını art arda yayımlarken, Batı edebiyatından da Dostoyevski, Turgenyev, Gogol, Kafka, Tolstoy, Steinbeck, Hemingway, Balzac, Malraux, Zola, Gide, Camus, Sartre gibi ünlü yazarların yüzlerce çevirisini tanıttı Türk okuruna.

Varlık Yayınları geçmişte olduğu gibi günümüzde de, belli bir değer taşıyan eserleri topluma kazandırmak, okuru yeni imzalarla tanıştırmak işlevini sürdürüyor. Edebiyatın yanı sıra, kişisel gelişim ve bilim alanında da Türk okurunun bilinçlenmesine katkıda bulunacak yapıtları, geleneğe uygun bir titizlikle yayımlama misyonunu yerine getirmeye çalışıyor.

Varlık dergisi; özel bir dosya, kültür gündemi soruşturması, deneme-eleştiri yazıları, usta kalemlerden öykü ve şiirler, söyleşiler, yeni imzaların ürünleri ve yeni yayınların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı sayfaları ile her ayın birinde çıkıyor.

Yazar ve eleştirmenler tarafından “bir yazın okulu”, “Cumhuriyet kültürünün sacayaklarından biri”, “edebiyatımızda bir köşe taşı” olarak nitelendirilen Varlık’ın yediden yetmiş yediye geniş bir okur profili var.

Varlık sadece bir kültür-sanat-edebiyat dergisi değil, aynı zamanda güncel olayları izliyor ve siyasi-sosyolojik meselelere edebiyatçılarımızın, sanatçılarımızın yaklaşımını sunuyor. Bunun yanı sıra dergimizde Günler Geçer, Anlar/Zamanlar, Çok Özel İsimler Sözlüğü, Çevirdim Dilim Yandı, Şiirin İkizi, Bakış Açısı, Düşünce Temrinleri, Boş Zamanlar, Not Defteri gibi birbirinden renkli köşelere ve Semih Poroy’un çizimlerine yer veriyoruz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: